۱۰ ترفند طلایی برای چیدمان اصولی آشپزخانه

امروزه آشپزخانه یکی از مراکز کانونی دکوراسیون منزل محسوب می‌شود. از این‌رو لوازم و وسایل مدرنی که برای ذخیره‌سازی یا پخت‌و‌‌پز در آشپزخانه‌ها به کار می‌روند، به عنوان ابزاری برای تزیینات و انجام دکوراسیون نیز شناخته می‌شوند. در همین راستا قصد داریم در این مقاله در خصوص ایده‌هایی که می‌توانند به شما کمک کنند، بدون در نظر گرفتن متراژ، به چیدمان اصولی آشپزخانه بپردازید صحبت خواهیم کرد.

چیدمان اصولی آشپزخانه

یکی از مهم‌ترین اصولی که در چیدمان آشپزخانه باید به آن توجه شود، هماهنگی سبک طراحی آشپزخانه با دیگر المان‌های دکوراسیون منزل محسوب می‌شود. باید به این نکته توجه کنید که امروزه در اکثر آپارتمان‌ها سبک طراحی و ساخت آشپزخانه‌ها به گونه‌ای است که فاصله کمی تا اتاق به ویژه اتاق پذیرایی دارند‌. به همین دلیل باید به سبک طراحی و رنگ وسایلی که  داخل آشپزخانه استفاده می‌شود، بیشتر از گذشته توجه نمود.

نکته دیگری که هنگام طراحی و چیدمان آشپزخانه باید به آن توجه نمایید این است که نباید متراژ کوچک آشپزخانه باعث شود از رویاها و ایده‌هایی خود چشم پوشی کنید. به عبارت دیگر باید خلاق بوده و ایده‌های خود را به روشی نوین اجرا نمایید. در همین راستا در ادامه مطلب به بیان برخی از ایده‌هایی که می‌توانید با کمک آنها آشپزخانه خود را طراحی و چیدمان کنید می‌پردازیم.

برای خرید انواع چینی زرین می توانید از فروشگاه سایت هوم دیش دیدن فرمایید.

۱.    حذف کابینت‌های دیواری برای چیدمان اصولی آشپزخانه

یکی از اشتباهاتی که افراد در چیدمان آشپزخانه‌ها به ویژه آشپزخانه‌های کوچک انجام می‌دهند، استفاده از کابینت دیواری از ترس کم بودن فضا، برای نگهداری وسایل داخل آشپزخانه است. این‌کار باعث می‌شود فضای آشپزخانه شلوغ و شلخته‌ به نظر برسد. در حالی‌که اگر از کابینت‌های زمینی با عمق بیشتر استفاده کنید، می‌توانید تمام وسایل خود را داخل آن جای داده و با این روش فضا را بهتر تزیین کنید.

۲.   استفاده از شلف‌های دیواری

برای چیدمان آشپزخانه به ویژه در آشپزخانه‌های کوچک بهتر است از شلف‌ها و طاقچه‌های زیبا و کاربردی برای قرار دادن وسایل استفاده نمایید. در این‌صورت می‌توانید برخی از ظروف را که ظاهر زیبایی دارند مانند سرویس‌های چینی زرین، برای تزیین داخل قفسه‌های شیشه‌ای نیز قرار دهید‌. با این‌کار که برای چیدمان اصولی آشپزخانه انجام می‌دهید به راحتی می‌توانید زیبایی آشپزخانه را دوچندان ‌کنید.

۳.  تغییر ظاهر و رنگ کاشی‌ها

در برخی از مواقع به دلیل نبود امکانات یا کمبود منابع مالی نمی‌توان برای دکوراسیون آشپزخانه کاشی‌های آن را تعویض کرد. در این‌صورت می‌توانید به راحتی از برچسب‌های جدیدی که برای تزیین کاشی‌ها طراحی شده‌اند روی کاشی‌های قدیمی استفاده کنید. همچنین می‌توانید برای زیبایی فضا، کاغذ دیواری‌های مخصوص محیط آَشپزخانه را نیز به کار ببرید.

علاوه بر آن رنگ کردن کاشی‌ها روش دیگری برای تغییر کاشی‌ها محسوب می‌شود. این ایده بسیار راحت بوده و به آسانی به کمک آن می‌توان کاشی‌ها را با رنگ‌های مختلف تزیین کرد. البته باید به این نکته توجه کنید که برای رنگ کردن کاشی‌های آشپزخانه نیازی به دانستن روانشناسی رنگ‌ها یا تبحر خاصی در زمینه گزینش رنگ ندارید‌. با انتخاب رنگ‌های خنثی مثل رنگ خاکستری، رنگ کرم، شیری، استخوانی یا سفید به راحتی می‌توانید به کاشی‌ها جلوه بهتری بیفزایید.

یکی از جذاب ترین مدل های چینی زرین،چینی زرین طرح فلورانس است. می توانید از دسته بندی مربوط به آن، در فروشگاه هوم دیش انواع چینی زرین طرح فلورانس را بررسی کنید.

۴.   دکوراسیون آشپزخانه به کمک رنگ‌های روشن

همواره سعی کنید در آشپزخانه‌هایی که فضای کمی دارند یا تعداد لوازم به کار رفته در آنها زیاد است، از رنگ‌های روشن در انتخاب وسایل استفاده کنید. این ایده می‌تواند شامل انتخاب رنگ کاشی، سرامیک و رنگ وسایل آشپزخانه باشد. حتی اگر برای چیدمان وسایلی روی کابینت از رنگ‌های روشن و شاد استفاده کنید، فضای آشپزخانه زیباتر به چشم می‌آید. برای منظور می‌توانید از چای سازهای برند چینی زرین که با رنگ‌های بسیار شاد و متنوعی عرضه می‌شود استفاده کنید.

۵.  افزودن آینه به آشپزخانه

یکی از ترفندهایی که می‌توانید در آشپزخانه‌های کوچک برای بزرگ نشان دادن فضا به کار ببرید، استفاده از آینه در آشپزخانه است.

استفاده از چراغ‌های زیر کابینت

۶.   استفاده از چراغ‌های زیر کابینت

نورپردازی مناسب آشپزخانه مانند چراغ‌هایی که در زیر کابینت‌ها تعبیه می‌شوند به زیباتر شدن فضای آشپزخانه بسیار کمک می‌کنند.

۷.  استفاده از فضاهای گوشه در آشپزخانه

برای چیدمان اصولی آشپزخانه، ذخیره‌سازی وسایل، حتی اجرای ایده‌های خلاقانه می‌توانید از گوشه‌های آشپزخانه استفاده کنید و طرح‌هایی که مد نظر دارید را پیاده نمایید. به طور مثال در برخی از آشپزخانه به دلیل متراژ کم فضا، امکان نگهداری قابلمه‌ها و تابه‌ها در فضای مناسب وجود ندارد. در این صورت می‌توان با قرار دادن قفسه‌ای مناسب در کنار دیوار، این ظروف را در آنجا نگهداری کرد.

۸.  تعین نقطه کانونی در آشپزخانه برای چیدمان اصولی آشپزخانه

برای محیط آشپزخانه نقطه‌ای کانونی مثل جزیره‌ای زیبا، طرح خاصی برای کاشی یا کف‌پوش در نظر بگیرید تا نظر هر بیننده‌ای را به محیط و فضای آشپزخانه جلب نمایید.

۹.   استفاده از میز ناهارخوری

اگر در چیدمان آشپزخانه خود از میزهای ناهارخوری به ویژه میزهای تاشو استفاده کنید، فضای آشپزخانه بسیار مدرن و زیبا به چشم می‌آید.

۱۰.    رعایت فواصل قرار دادن وسایل در آشپزخانه برای چیدمان اصولی آشپزخانه

همواره در چیدمان آشپزخانه باید به فواصل وسایلی که در آنجا قرار دارند توجه ویژه‌ای شود. این نکته برای استفاده بهینه فضا، افزودن المان‌های دکوری و مرتب نشان دادن آشپزخانه بسیار حائز اهمیت است. به عنوان نمونه می‌توانید نکات زیر را هنگام چیدمان آشپزخانه به کار ببرید:

  • فاصله بین آشپزخانه تا جزیره‌ وسط آشپزخانه یا دیوار اپن باید بین ۹۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر باشد.
  • عرض میز جزیره یا اپن آشپزخانه باید بین ۸۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر در نظر گرفته شود.
  • متناسب با عرضی که برای جزیره یا اپن آشپزخانه در نظر گرفته‌اید، باید عمقی بین ۳۰ تا ۴۰ سانتی‌متر برای قرار دادن صندلی‌ها داخل آن تعیین نمایید.

رعایت فواصل قرار دادن وسایل در آشپزخانه

سخن پایانی

آشپزخانه محلی برای صرف غذا و آشپزی است، به همین دلیل باید به چیدمان اصولی آشپزخانه توجه ویژه‌ای شود. علاوه بر آن باید از لوازمی مثل قاشق، چنگال، بشقاب و وسایل پذیرایی در آشپزخانه، جهت سرو غذا استفاده کنید که ضمن زیبایی از کیفیت بسیار بالایی نیز برخوردار باشند. در همین راستا باید بدانید برندهایی مانند چینی زرین، برند ناب استیل، کاندید، نالینو، کارال، برند تک استیل یا برند کروپ ست که برای تهیه آنها می‌توانید به سایت هوم دیش مراجعه نمایید گزینه‌های مناسبی برای تحقق این مسئله هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا