آموزش طرز تهیه شامی لپه

شامی لپه گیلانی را چطوری درست می کنند؟

آموزش طرز تهیه شامی لپه

طرز تهیه:
آموزش طرز تهیه شامی لپه: برای تهیه شامی لپه گیلانی ابتدا لپه را در کاسه ای بزرگ می ریزیم و روی آن آب می گیریم و می گذاریم تا ۶ ساعت در آب خیس بخورد و ۲ الی ۳ مرتبه آب اش را تعویض می کنیم تا نفخ لپه از بین برود. سپس لپه را آبکش می کنیم و در قابلمه ای می ریزیم.
و روی آن آب و کمی نمک می ریزیم و روی حرارت ملایم می گذاریم تا لپه ها بپزند. آن وقت تا پخت لپه ها زمان داریم تا باقی مواد را حاضر کنیم اول سیب زمینی را در قابلمه ای کوچک قرار می دهیم و روی آن آب می ریزیم و روی حرارت ملایم می گذاریم تا آب پز شود.

طرز تهیه شامی لپه

پس از پخت پوست آن را می گیریم و رنده می کنیم و کنار می گذاریم. بعد تره و جعفری را پاک می کنیم و می شوییم و در آبکش قرار می دهیم تا آب آن ها کاملا خارج شود و بعد در خرد کن می ریزیم تا خرد شوند و یا روی تخته آشپزخانه آن ها را خرد می کنیم.
پس از اینکه لپه ها پختند آن ها را در آبکش می ریزیم و می گذاریم تا آب آن ها کاملا خارج شود و بعد یا در آسیاب و یا با گوشتکوب آن ها را خوب له می کنیم. سپس پیاز را پوست می گیریم و آبکش می کنیم و بعد رنده ریز می کنیم.
و آب آن را خوب می گیریم و با گوشت چرخ شده به لپه ها اضافه می کنیم و با هم مخلوط می کنیم و بعد سیب زمینی ،تره و جعفری خرد شده را نیز به آن می افزاییم و تخم مرغ ها را ابتدا در پیاله ای می شکنیم و در صورت سالم بودن به مایه شامی اضافه می کنیم.

شامی لپه

و نمک، فلفل سیاه روی آن ها می پاشیم و خوب مایه را زیر و رو می کنیم تا بخورد هم بروند و منسجم شوند. سپس در تابه ای روغن می ریزیم و روی حرارت کم می گذاریم تا روغن به مرور زمان داغ شود و بعد به اندازه یک فلافل از مایه بر می داریم.
و با کف دو دست به آن حالت می دهیم و در روغن قرار می دهیم تا خوب با حرارت کم مغز پخت و سرخ شود و بعد شامی را بر می گردانیم تا طرف دیگر آن نیز سرخ شود. تمامی مایه شامی را به همین صورت آماده می کنیم. شامی لپه های آماده شده را در ظرف می چینیم و به همراه سس قرمز و ترشی سروش میکنیم. بعد از این با طرز تهیه حلوای میکادو آشنا شوید.

مواد لازم برای ۴ نفر:
لپه ۱۵۰ گرم
پیاز بزرگ ۱ عدد
جعفری و تره ۱۵۰ گرم
تخم مرغ متوسط ۲ عدد
روغن مایع به اندازه کافی
سیب زمینی بزرگ ۱ عدد
گوشت چرخ کرده ۳۰۰ گرم
نمک و فلفل سیاه به اندازه کافی

آموزش طرز تهیه شامی لپه
تهیه شامی لپه

پیشنهاد میکنیم شامی لپه را در ظروف چینی زرین ایران سرو و بدین وسیله پذیرایی لوکس و جذابی داشته و مهمانی زیبایی رقم بزنید.
سرویس پیشنهادی ما برای سرو این غذا: سرویس چینی زرین ۱۲ نفره کامل ریوا طلایی (۱۰۲ پارچه)

منبع: پارسی دی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا