آموزش طرز تهیه ساطری پلو

ساطری پلو چیست و چگونه آنرا بپزیم

آموزش طرز تهیه ساطری پلو

طرز تهیه:
آموزش طرز تهیه ساطری پلو: برای پخت ساطری پلو مجلسی ابتدا هویج ها را با پوست کن تمیز می کنیم. می شوییم و از وسط نصف می کنیم و روی تخته آشپزخانه به صورت خلالی خرد می کنیم. در تابه ای کمی روغن می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم.
و هویج های خلالی را در تابه می ریزیم و تفت می دهیم تا کمی نرم تر شوند. تابه را از روی حرارت بر می داریم و هویج ها را در بشقابی می ریزیم. تابه را کنار می گذاریم. کشمش ها را در کاسه ای از آب می ریزیم و ۱۰ دقیقه می گذاریم تا خیس بخورد.
و بعد آبکش می کنیم و در صافی می ریزیم تا آب اضافه آن خارج شود. پیاز را پوست می گیریم و آبکش می کنیم و رنده ریز می کنیم و آب آن را محکم می گیریم و به گوشت چرخ کرده می افزاییم و خوب با هم مخلوط می کنیم.
و بعد کوفته های کوچک درست می کنیم تابه ای که هویج ها را در آن تفت دادیم را مجددا روی حرارت قرار می دهیم و با همان مقدار روغنی که در خود دارد اجازه می دهیم تا تابه گرم شود و کوفته های کوچک را در تابه قرار می دهیم.

تهیه ساطری پلو

و تفت می دهیم تا رنگ آن ها کاملا تغییر کند و کمی سرخ شوند و از روی حرارت تابه را بر می داریم و کوفته هایی که سرخ کردیم را روی هویج ها می ریزیم.سپس تابه را مجددا روی حرارت قرار می دهیم و کشمش ها را در تابه به مدت ۱ دقیقه تفت می دهیم.
(تفت زیاد کشمش باعث می شود آن ها باد کنند و یا سفت شوند) و کوفته هایی سرخ کردیم و هویج هایی که تفت دادیم را به کشمش اضافه می کنیم و روی مواد نصف زعفرانی که دم کردیم می ریزیم و آرام مواد را مخلوط می کنیم.
در قابلمه ای آب و چند قاشق نمک می ریزیم و روی حرارت زیاد قرار می دهیم تا زودتر به جوش بیاید. برنج را چندین بار می شوییم و آب آن را خالی می کنیم و داخل قابلمه آب در حال جوش می ریزیم و یک هم می زنیم.
و اجازه می دهیم تا ۵ دقیقه بعد برنج نیم پز شود. یک دانه از برنج را زیر دندان تست می کنیم اگر اطراف برنج کاملا پخته شده بود ولی مغز آن کمی سفت بود، برنج را آبکش می کنیم و در کف قابلمه روغن می ریزیم.
و ابتدا یک کفگیر و بعد کفگیر دوم برنج می ریزیم و لایه روی برنج را از مواد می ریزیم و مجددا یک کفگیر برنج و لایه بعدی از مواد می ریزیم،تا مواد و برنج تمام شود (می توانید کمی از مواد را کنار بگذارید برای تزئین روی ساطری پلو)

ساطری پلو

و روی برنج باقی زعفران مانده را می ریزیم و درب قابلمه را می گذاریم و ابتدا کمی حرارت را زیاد می کنیم تا داخل قابلمه بخار بپیچد و بعد حرارت را کم می کنیم تا بعد از گذشت ۴۵ دقیقه الی ۱ ساعت غذا کاملا پخته شود.
پس از گذشت ۱ ساعت که غذا آماده شده است درب قابلمه را بر می داریم و مواد و پلو را با هم مخلوط می کنیم و ساطری پلو را در دیس می کشیم روی آن را با موادی که کنار گذاشته بودیم تزئین می کنیم. تا حالا آبگوشت بزباش خورید؟!!

مواد لازم برای ۴ نفر:
برنج ۴ پیمانه
هویج ۲۰۰ گرم
پیاز متوسط ۱ عدد
کشمش پلویی ۱ پیمانه
روغن مایع به اندازه کافی
گوشت چرخ کرده ۲۰۰ گرم
زعفران دم کرده ۴ قاشق غذاخوری

آموزش طرز تهیه ساطری پلو
تهیه ساطری پلو

پیشنهاد میکنیم ساطری پلو را در ظروف چینی زرین ایران سرو و بدین وسیله پذیرایی لوکس و جذابی داشته و مهمانی زیبایی رقم بزنید.
سرویس پیشنهادی ما برای سرو این غذا: سرویس چینی زرین ۱۲ نفره کامل آران (۱۰۲ پارچه)

منبع: پارسی دی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا