آموزش طرز تهیه دلمه کلم برگ

آموزش طرز تهیه دلمه کلم برگ

طرز تهیه:
آموزش طرز تهیه دلمه کلم برگ: برای تهیه دلمه کلم برگ ابتدا آلوها را در کاسه ای از آب می ریزیم تا به مدت ۱ ساعت خیس بخورند. سپس در قابلمه ای آب می ریزیم و کمی نمک به آن می افزاییم. روی حرارت قرار می دهیم تا سریعتر آب به جوش بیاید.
آن وقت برنج را می شوییم و آب آن را بیرون می ریزیم و داخل آب در حال جوش می ریزیم. صبر می کنیم تا برنج نیم پز شود و زیر دندان تست می کنیم. اگر اطراف برنج پخته شده بود و مغز آن کمی گیر داشت زمان آبکش کردن برنج است.
برنج را آبکش می کنیم و کنار می گذاریم. پیاز را پوست می گیریم و آبکش می کنیم و روی تخته آشپزخانه نگینی خرد می کنیم. در تابه ای روغن می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم تا کمی داغ شود. پیاز را در روغن می ریزیم و تفت می دهیم.
و صبر می کنیم تا سبک شود و کمی به رنگ طلایی نزدیک شود و بعد در تابه ای کوچک کمی روغن می ریزیم و روی حرارت می گذاریم و نیمی از رب گوجه فرنگی را در روغن تفت می دهیم تا رب نیز به رنگ قرمز در بیاید و قرمز تر شود و بعد زیر حرارت را خامو ش می کنیم.

تهیه دلمه کلم برگ

سپس گوشت چرخ کرده را به پیاز می افزاییم و حرارت را ملایم می کنیم. مداوم تفت می دهیم تا جاییکه رنگ گوشت کاملا تغییر کند و کمی سرخ شود. نمک و فلفل را روی گوشت می پاشیم و مخلوط می کنیم و دو پیمانه آب به آن اضافه می کنیم.
رب گوجه فرنگی تفت داده را نیز به مواد ملحق می کنیم. حرارت را ملایم می کنیم تا خوب گوشت بپزد و آب آن نیز تبخیر شود. پس از پخت مواد و تبخیر شدن کامل آب در تابه نصف زعفران دم کرده و نصف شکر را به همراه نصف از دارچین و نصف آبلیمو را به مواد اضافه می کنیم.
و خوب با هم مخلوط می کنیم و صبر می کنیم تا مواد به جوش بیاید و زمانیکه چند جوش زد از روی حرارت تابه را بر می داریم. در تابه ای دیگر کمی روغن می ریزیم و روی حرارت می گذاریم تا روغن داغ شود و بعد سبزی های خرد شده را داخل تابه می ریزیم.
و به مدت ۲ دقیقه با روغن تفت می دهیم و از روی حرارت تابه را بر می داریم و سبزی ها را به همراه برنج به مواد اضافه می کنیم و مواد را خوب با هم مخلوط می کنیم. سپس در قابلمه ای بزرگ آب می ریزیم و روی حرارت قرار می دهیم تا آب به جوش بیاید.

دلمه کلم برگ

و کلم برگ را از هم جدا می کنیم و می شوییم و در آبکش قرار می دهیم. زمانیکه آب بجوش آمد کمی نمک داخل آب می ریزیم و کلم برگ ها را در آن قرار می دهیم تا به مدت ۱۰ دقیقه بجوشند و از حالت تردی در بیایند و نرم شوند.
اگر بوی کلم برایتان آزاردهنده است می توانید کمی زنجبیل را رنده کنید و داخل آب جوش بریزید تا بوی کلم را بگیرد. سپس کلم ها را از داخل آب جوش بیرون می آوریم و در آبکشی قرار می دهیم و می گذاریم تا کمی خنک شوند و قسمت های ضخیم کلم ها را با چاقو می گیریم تا راحت رول شوند.
سپس برگ کلم را روی تخته آشپزخانه می گذاریم و کمی از مایه دلمه را در یک گوشه برگ کلم می ریزیم و اطراف آن را یک تایی می زنیم و به صورت رول می پیچانیم. بهتر است دقت کنید تا اندازه دلمه ها یکسان باشد.

طرز تهیه دلمه کلم برگ

همگی دلمه ها را به همین صورت آماده می کنیم و کف قابلمه ای که متناسب با تعداد دلمه ها باشد روغن می ریزیم و کف قابلمه را با برگ کلم می پوشانیم و دلمه ها را از طرفی که آزاد هستند درکف قابلمه می چینیم تا لایه اول کاملا چیده شود و لایه دوم را برعکس لایه اول از طرفی که کاملا دلمه ها بسته اند می چینیم.

به همین صورت دلمه کلم ها را می چینیم. کره را در قابلمه ای قرار می دهیم و روی حرارت می گذاریم تا آب شود و بعد باقی رب گوجه فرنگی را به آن می افزاییم و تفت می دهیم و ۳ پیمانه آب و کمی نمک و فلفل به آن اضافه می کنیم و صبر می کنیم تا بجوش بیاید و بعد از روی حرارت بر می داریم.

روی دلمه ها این سس را می ریزیم و بشقاب سنگینی را روی دلمه ها قرار می دهیم و حرارت را زیاد می کنیم و درب قابلمه را می گذاریم تا بخار کند.
زمانیکه بخار آن بلند شد حرارت را ملایم می کنیم و اجازه می دهیم تا دلمه کلم برگ به مدت ۱ ساعت ۳۰ دقیقه خوب بپزد و آب آن تبخیر شود و فقطی کمی آب داشته باشد که از کف قابلمه روی دلمه کلم ها بریزیم.۳۰ دقیقه مانده به اخر پخت دلمه ها
باقی شکر، آبلیمو، زعفران و دارچین و آلو همراه با کمی از آبش را با هم مخلوط می کنیم و به دلمه اضافه می کنیم. در آخر دلمه کلم برگ را در ظرف مورد نظر می کشیم و از مایع آن روی دلمه ها می ریزیم و برای تزئین آن کمی زرشک می ریزیم و نوش جان کنید. با آموزش طرز تهیه پیتزا موغ و قارچ آشنا شوید.

آموزش طرز تهیه دلمه کلم برگ: مواد لازم

مواد لازم برای ۴ نفر:
برنج ۱ پیمانه
کلم برگ ۱ عدد
کره نصف پیمانه
شکر نصف پیمانه
پیاز متوسط ۱ عدد
آلو خورشی ۱ پیمانه
سبزی دلمه ای ۲۰۰ گرم
روغن مایع به اندازه کافی
گوشت چرخ کرده ۴۰۰ گرم
دارچین نصف قاشق چایخوری
نمک و فلفل سیاه به اندازه کافی
زعفران دم کرده ۲ قاشق سوپخوری
رب گوجه فرنگی ۴ قاشق سوپخوری
آب‌ لیمو ترش تازه ۳ قاشق سوپخوری

آموزش طرز تهیه دلمه کلم برگ
دلمه کلم برگ

پیشنهاد میکنیم دلمه کلم برگ را در ظروف چینی زرین ایران سرو و بدین وسیله پذیرایی لوکس و جذابی داشته و مهمانی زیبایی رقم بزنید.
سرویس پیشنهادی ما برای سرو این غذا: سرویس چینی زرین ۱۲ نفره کامل رزمونت (۱۰۲ پارچه)

منبع: پارسی دی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا